Rola witaminy A w kosmetykach

Nazywana jest, obok wit. E, witaminą młodości. Witamina A to również ta sama, z powodu której zaleca się jeść marchew, aby mieć dobry wzrok. Wykazuje bardzo skuteczne – a przy tym wszechstronne działanie w kwestii dbania o urodę.
Witamina A występuje w kilku różnych aktywnych biologicznie postaciach. Kosmetyki przeciwstarzeniowe do codziennej pielęgnacji zawierają retinol, czystą jej postać, przekształcaną w komórkach w związki czynne. Charakteryzuje się tym, że nie podrażnia skóry, działając przy tym skutecznie w jej głębszych warstwach. Witamina A w kosmetykach wpływa na tworzenie nowych, zdrowych komórek, a więc odnowę i ujędrnienie skóry. Działa wszechstronnie, powodując pogrubienie, zwiększenie sprężystości, a także redukując występujące z wiekiem przebarwienia i wzmacniając naturalne mechanizmy obronne.
Retinoidy, czyli pochodne wit. A skoncentrowane występują w maściach i płynach przeciwtrądzikowych na receptę. Także jednak retinol obecny w drogeryjnych i aptecznych kremach pomoże zredukować ten problem. Retinol reguluje wydzielanie sebum, zwęża pory i redukuje zmiany zapalne. Początkowo może powodować ściągnięcie, wysuszenie skóry, jednak z czasem reguluje jej poziom nawilżenia.
Kosmetyki z dużą zawartością witaminy A mogą zwiększać wrażliwość skóry na słońce, dlatego w lecie należy te najbardziej skoncentrowane stosować co kilka dni lub na noc, a w dzień pamiętać o filtrach przeciwsłonecznych.

Comments are closed.