Kosmetyczka czy dermatolog?

Aby zostać kosmetyczką nie trzeba kończyć studiów medycznych. Jednak nauka tego zawodu jest równie trudna, ponieważ bazuje na wiedzy z zakresu dermatologii, chemii oraz znajomości wielu technik poprawy wyglądu oraz samopoczucia u klientki. Kosmetyczka jest trochę jak fryzjer. Pełni rolę powiernika i terapeuty. Mimo to są problemy skórne, które wymagają interwencji dermatologa i to do niego powinniśmy się udać, a nie do kosmetyczki. Pytanie tylko kiedy?

Wiadomo, że specjalista specjaliście nie jest równy i czasem możemy źle trafić. Przy problemach z cerą warto poradzić się zarówno kosmetologa, jak i dermatologa, gdyż każde z nich może nam pomóc. Przykładowo w przypadku trądziku lekarz zaleci zmianę diety oraz preparaty do ustne i maści na receptę, kosmetyczka natomiast może zaoferować zabiegi oczyszczania twarzy oraz naświetlania lampami w celu złagodzenia objawów. Ale już przy zmianach grzybiczych oraz wirusowych skóry pomoże tylko dermatolog. Pamiętajmy, że lekarz mimo wszystko posiada większe kwalifikacje do zdiagnozowania choroby, kosmetyczka może jedynie wspomóc leczenie odpowiednimi zabiegami.

W poważnych przypadkach chorób skórnych koniecznie należy udać się do dermatologa. Z kolei gabinet kosmetyczny należy wybrać bardzo ostrożnie. Upewnić się, że kosmetyczka jest wykwalifikowana i posiada niezbędną wiedzę, gdyż źle wykonane zabiegi mogą tylko pogorszyć sytuację i pogłębić chorobę, zostawiając ślady błędów na zawsze.

Comments are closed.